تبیین وظایف شیعیان در عصر غیبت (سرکار خانم دهقانی)

به ستم و تجاوز ظالمان در پهنه کره خاکی پایان خواهد بخشید و دولت کریمه ی عدالت پرور و دادگستر را بنیان خواهد نهاد.

این اعتقاد و اندیشه متعالی و نوید بخش که بر گرفته از ایات صریح قران کریم و روایات متواتر است باید به گونه ای در عمق جان مسلمانان نفوذ کند که حتی برای یک لحضه هم تصور و خیال خلاف ان در ذهن و دل کسی خطورنکند شایسته و بهتر این است که بگوییم تقویت و  تعمیق چنین اعتقادی وظیفه قطعی و تکلیف اعتقادی است.

تبیین وظایف شیعیان در عصر غیبت

قران کریم در برخی از ایات نورانی خود به بشریت امدن روزی را نوید می دهد که حق پرستان و خدا باوران و مردان شایسته جهان وارث زمین می گردند قدرت و حکومت عالم را در دست می گیرند و دین الهی در ان زمان بر همه ایین های باطل غالب می شود اینک به برخی از این ایات اشاره می کنیم:                                         

۱.(.و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمہ و نجعلهم الوارثین )

ما اراده کردیم که بر ضعیفان و مستضعفان روی زمین منت نهاده و انها را پیشوا و وارث زمین گردانیم

۲. وعد الله الذین امنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی  (ارتضی لهم و لیبد لنهم  من بعد خوفهم امنا یعبدوننی و لا یشرکون بی شیئا(

خدا به کسانی از شما که ایمان اوردند و عمل شایسته انجام داده اند وعده داد که انان را خلیفه زمین گرداند همچنان که گذشتگان را نیز خلیفه گردانیده بود و دینی را که برای انها پسندیده است استوار و نیرومند گرداند و ترسشان را به ایمنی تبدیل کند تا مرا عبادت کنند و چیزی را شریک من قرار ندهند

۳.( و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون )

ما بعد از تورات در زبور نوشتیم که بندگان شایسته من وارث زمین می شوند

۴.( هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون )

او کسی است که رسولش را فرستاد تا دینش را بر همه ی ایین ها غالب و پیروز گرداند اگر چه کفار و مشرکان خوش نداشته باشند.

ایات نوید بخش فوق نشان دهنده ی ان است که علی رغم ختم نبوت و عدم ظهور پیامبری دیگر پس از محمد (ص)که به تعبیر قران خاتم النبیین است شخصیت الهی دیگری خواهد امد که به وعده های الهی درباره ی وراثت در زمین تحقق و عینیت می بخشد.

 

 

تبیین وظایف شیعیان در عصر غیبت

 

 

خداوند این شخصیت بزرگ و انسان کامل را برای روزی که بشریت تشنه ی هدایت و معرفت خداوند و شایسته ی بهره مندی از حجت های الهی گردند ذخیره نموده است این اراده و مشیت الهی اگر چه برای بشریت امروز که در دوران محرومیت از استفاده ی مستقیم از امام معصوم به سر می برند بسیار تلخ است اما برای سرنوشت نهایی بشر بسیار ارزشمند می باشد به همین دلیل است که قران کریم می فرماید: (بقیہ الله خیر لکم ان کنتم مومنین).

این ذخیره گران قدر و بی بدیل الهی که لقب مبارکش مهدی (عج) است خواهد امد تا بشریت سر گشته و حیراندر وادی ضلالت و خسته و بی رمق از ظلم و ستم را به سوی هدایت و عدالت و وحدت رهنمون سازد بر این اساس اعتقاد به مهدویت به معنای ظهور هدایت گر و راهنمای بشریت اعتقادی فرا ملی و فرا مذهبی و حتی فرا اسلامی است و گستره ان همه ی امت ها بلکه همه ی انسان ها را فرا می گیرد.

لذا همه ی فرقه ها مذاهب اسلامی با استناد به روایات متواتر پیامبر(ص)و ائمه(ع) به ظهور منجی و مصلح جهانی اعتقاد دارند که از نسل و ذریه پیامبر(ص) است امام صادق (ع) می فرماید: برای هر قوم دولتی هست که فرا رسیدن ان را انتظار می کشند ولی دولت ما در اخر الزمان ظاهر می شود.

ابن خلدون در این زمینه می گوید: عقیده ی مشهور و رایج میان عموم اهل اسلام در طول سده های متمادی این بوده که ناگزیر باید مردی از خاندان نبوت در اخرالزمان ظهور کند که دین خدا را یاری می رساند و عدالت را پدیدار سازد تا امت اسلامی از وی پیروی نماید و در نتیجه او بر کشور های اسلامی سیطره و احاطه یابد او کسی است که مهدی نامیده می شود.

عبد المحسن در کتاب (الامام المهدی عند اهل السنہ) اورده است :من بعضی از سخنان اهل علم را در شان مهدی که اخر الزمان ظهور میکند در اینجا اوردم تا ثبات و یقین تو ای خواننده زیاد گردد و مطمئن باشی که اعتقاد به خروج او در اخرالزمان راهی است که همه ی پیشینیان رفته اند و عدول از ان جایز نیست بدانی که تکیه گاه اهل علم در این مسئله به احادیث وارده از رسول خدا (ص) است زیرا این مجال رای و اجتهاد نیست بلکه فقط باید از طریق وحی روشن گردد .

برای اثبات فرا اسلامی بودن ظهور منجی باید گفت یهودیان مانند مسیحیان که به بازگشت حضرت عیسی (ع) معتقدند به ظهور یک منجی می اندیشند و نیز همان گونه که زرتشتیان در انتظار رجعت بهرام شاه اند نصرانیان حبشی نیز چشم به راه ظهور پادشاه خود تئودور موعود هستند هندو ها نیز به خروج ویشنو دل بسته اند و مجوس ها به زنده بودن هوشیدر اعتقاد راسخ دارند بودایی ها منتظر باز ادن بودا و اسپانیایی ها چشم به راه بزگ خود رودریک  هستند و اقوام مغول هم رهبر خود چنگیز را منجی بزرگ می شمارند  همچنین ایده ی ظهور منجی در مصر باستان رواج داشته است همان گونه که در متون کهن چینی نیز دیده شده است.

تبیین وظایف شیعیان در عصر غیبت

در کنار این حقایق تکان دهنده تصریحات قابل توجهی از نوابغ مغرب زمین و اندیشمندان ان دیار می یابیم مبنی بر این که جهان در انتظار مصلح کبیری است که سر رشته امور را به دست خواهد گرفت و جامعه ی بشری را زیر  یک پرچم و به دنبال یک هدف گرد هم خواهد اورد.

فیلسوف شهیر انگلیس (برتراند راسل) می گوید :دنیا چشم به راه مصلحی است که همگان را در سایه یک پرچم و یک شعار متحد سازد.

البرت انشتین نیز می گوید :فرا رسیدن ان روزی که در جای جای جهان صلح و صفا حکومت کند و همه ی اعضای جامعه بشری با یکدیگر دوست و برادر باشند دیری نخواهد پایید.

در زبور حضرت داوود که جزو تورات است خطاب به ان حضرت امده است :شریران منقطع خواهند شد و اما منتظران خداوند وارث خواهند بود بعد از اندک زمانی شریر نخواهد بود منتظر خداوند باش و طریق او را نگه دار تا تو را به وراثت زمین برافرازد چون شریران منقطع شوند ان را خواهی یافت اما خطاکاران جمیعا هلاک خواهند شد و نجات صالحان از خداوند است.

در انجیل لوقا نیز امده است :کمر های خود را بسته چراغ های خود را افروخته بدارید و شما مانند کسانی باشید که انتظار اقای خود را می کشند که چه وقت از عروسی مراجعت کند تا هر وقت اید و در را بکوبد بی درنگ برای او باز کنند خوشا به حال ان غلامان که اقای ایشان چون اید ایشان را بیدار یابد پس شما نیز مستعد باشید زیرا در ساعتی که گمان نمی برید پسر انسان می اید.

در کتاب زند که یکی از کتاب های مذهبی زرتشتیان و ترجمه و تفسیر اوستای کنونی است درباره ی سرانجام دنیا می نویسد : لشکر اهریمنان با ایزدان دایم در روی خاکدان محاربه و کشمکش دارند و غالبا پیروزی با اهریمنان باشد ات این که خدای اسمان به ایزدان که فرزندان او هستند یاری می رساند ان کاه پیروزی بزرگ از طرف ایزدان می شود اهریمنان را متفرق می سازد و پس از ان عالم کیهان به سعادت اصلی خود رسیده و بنی ادم بر تخت نیک بختی خواهند نشست.

در جاماسب نامه ی زرتشتیان امده :پیغمبر عرب اخر پیغمبران باشد که در میان کوه های مکه پیدا شود و بر شتر سوار شود قوم او شتر سواران خواهند بود دین او اشرف ادیان باشد و کتاب او باطل گرداند همه ی کتاب ها را از فرزندان دختر ان دپیغمبر که خورشید جهان و شاه زمان نام دارد دولت او تا قیامت متصل شود از پیامبران و خوبان گروه بسیار را زنده کند.

در کتاب دید که نزد هندوها از کتب اسمانی محسوب می شود امده است : پس از خرابی دنیا پادشاهی در اخر الزمان پیدا شود که پیشوای خلایق و نام او منصور باشد تمام عالم را بگیرد و به دین خود در اورد و همه کس را از مومن و کافر بشناسد و هر چه از خدا بخواهد بر اید.

 انچه که ذکر شد تنها بخش ناچیزی از مکتوبات کتب سایر ادیان است که بیشتر با انچه در روایات معصومان ع وارد شده است انطباق و سازگاری دارد.

ادامه دارد......

ارسالی توسط سرکار خانم دهقانی


 

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
خادم الرضا (علیه السلام)

با سلام و تشکر از مطلب کاربردی و جامع شما. منتظر قسمت های بعدی نیز هستیم. االدخیل گودال قتلگاه......

اگه لایق باشم یه منتظر

مطلب بسیار پر مغر و مفیدی بود برای شیعیان منتظر ادامه ی آن هستیم