Redirect Code

Page has moved

Redirector Code

دانشجویان رشته ادبیات عرب دانشگاه تهران ورودی 1387

ارزشیابی
نویسنده : مسلم سلیمانی - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

دوستان ؛ارزشیابی اساتید فراموش نشود.

از روز شنبه مورخ ٩٠/٠٢/٠۴ لغایت روز چهارشنبه  ٩٠/٠٣/٠۴


 
 
سه آفتاب
نویسنده : مسلم سلیمانی - ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

آئینه بود آب .

 

از بیکران دریا خورشید می دمید .

زیبای من شکوه شکفتن را

در آسمان و آینه می دید .

اینک :

سه آفتاب !

 

 

شعر از فریدون مشیری


 
 
" هفت دست، هفت دوست"
نویسنده : خادم الرضا (علیه السلام) - ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

این مقدمه "هفت" مطلب است که به "شش" شخص حقیقی و "یک" عنوان حقوقی!! مرتبط،تقدیم خواهد شد.

یک داستان دنباله دار که شخصیت های سپید و سیاه و خاکستری دارد و برخلاف اکثر نوشته های با این سبک سعی شده که تا حد زیادی واقع گرا باشد و تاما و تماما نظرات رسمی نویسنده درباره اشخاص و موضوعات مطروحه است و نگارنده حق دفاع از آنچه به آن پرداخته را برای خود محفوظ میداند!

واقعیت این است که نگفتن برخی از حرفها آزارم می دهد و دیگر تحمل ِ تحمل آن ناگفته ها را ندارم!

به دلایلی بناداشتم که اواخر دوران تحصیل بنویسم ولی تصمیم را تغییر دادم و عزم کردم که هم اکنون و در انتهای "ترم 6 " عنان قلم را به دست خودش بسپارم، هر چه بادا باد!!!!!

منتظر قسمت اول باشید!

بزودی.....


 
 
دانلودکتابچه آموزش قواعد نحو عربی
نویسنده : مسلم سلیمانی - ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

آموزش نموداری درسها فواید فراوانی داره. از جمله اینکه مطالب در ذهن طبقه بندی میشه و دانش آموز یا دانشجو با محل و جایگاه هر بحث و موضوعی آشنا میشه و می دونه که برای پیدا کردن جواب سوالهاش به کدام قسمت مراجعه کنه. علاوه بر این استفاده از نمودار یادگیری رو آسانتر و سریعتر هم می کند.
فایلی که در این پست تقدیمتان می شود یک کتابچه آموزش قواعد نحو عربی است که مطالب را به صورت نموداری و در یک فایل پاورپوینت ارائه کرده. با کلیک کردن بر هر موضوعی مطالب مربوط به اون به صورت تقسیم بندی شده و طبقه بندی شده ارائه می شه.
این جزوه آموزشی به زبان عربی است ولی بسیار ساده نوشته شده است و پیچیدگی هایی که کتب قدیمی دارد در آن نیست.
حجم فایل حدود سه و نیم مگابایت است که بعد از فشرده سازی کمتر از 700 کیلوبایت شد.

از اینجا دانلود کنید.

 


 
 
کتاب دکتر " زغلول نجار "
نویسنده : عبد الحسین ( سیدالشهداء ) - ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

این کتاب به زبان عربی و درباره ی معجزات علمی قرآن کریم است. البته قالب آن نه ورد و نه PDF بلکه به صورت برنامه اجراشدنی است که کار را برای مطالعه ی آن آسان تر کرده است. دکتر زغلول نجار از جمله فعالان این عرصه است . او آن قدر در این زمینه مسلط است که توانسته است متحجرانی احمق مانند وهابیان سعودی را قانع سازد که در این زمینه نیز به پژوهش بپردازند.

 

 

البته بنده شخصا با تمامی نوشتارهای این کتاب موافق نیستم و اعتقاد ندارم که خیلی از آیات ذکر شده در این کتاب به خودی خود معجزه ی علمی و حجت باشند اما به طور کلی خواندن این کتاب جدای از آشنایی با نظرات این گروه از متفکرین باعث میشود که نزدیکی و عدم تعارض قرآن ( برخلاف دیگر کتب دینی ) با علم برای شما روشن شود.

 

دانلود

 

 


 
 
یا حجه ابن الحسن عجل علی ظهورک
نویسنده : مبینا - ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

همه می دانند که مهدیه اسم مکان است و

فاطمیه اسم زمان،اما من می گویم که:

تو میآیی !

وهمه می فهمند،که مهدیه اسم زمان است

وفاطمیه اسم مکان!!

(التماس دعا)


 
 
ماجرای تلخ گل
نویسنده : خاتون - ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

باغ از یک سو در آتش، خرمن گل یک طرف
غنچه ى نشکفته یک سو، دامن گل یک طرف

مى زند آتش به جان بلبل حسر نصیب
غارت گلچین ز یک سو، چیدن گل یک طرف

شعله در باغ ولایت سر کشیها کرد و، سوخت
غنچه ى را پیراهن از یک سو، تن گل یک طرف

اى دریغا در میان شعله هاى کینه سوخت
غنچه را تن یک طرف، پیراهن گل یک طرف

بلبل پر بسته را از باغ بیرون مى برند
خس ز یک سو، خار یک سو، دشمن گل یک طرف

مى زند این تازیانه، مى زند آن با غلاف
قنفذ از یک سو، مغیره، دشمن گل، یک طرف


یک طرف، بیشرمى آتش بیار معرکه
ماجراى تلخ سیلى خوردن گل، یک طرف

یک طرف، بر روى نازکترز گل سیلی زدن
دیدن بر روی خاک افتادن گل ، یک طرف

یک طرف گستاخى گلچین و ظلم خار و خس
سوختن از بعد پرپر کردن گل، یک طرف

عاقبت دست خدا را این محن از پا فکند
کشتن گل یک طرف، سوزاندن گل یک طرف

طاقت از دست تماشا برد در آن گیرو دار
شعله از یک سو، به خون غلطیدن گل یک طرف

در میان دودها و شعله ها پیچیده بود
ناله ى بلبل ز یک سو، شیون گل یک طرف

محمد علی مجاهدی


 
 
فوق العاده! فوق العاده!
نویسنده : عبد الحسین ( سیدالشهداء ) - ساعت ٦:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

دوستان عزیز منابع آگاه اعلام کرده اند که امروز آخرین مهلت ثبت نام در سامانه ثبت نام کارت یارانه ای خریده .

از این رو می بایست به آدرس زیر رفته و در سمت راست بر روی ثبت نام در سامانه کیلک کنید. بعدش مشخصاتتون را وارد کنید، بعدش پرینت بگیرید. بعدش برید یه بانک صادرات، 20 تومان بدید 40 تومان بن بگیرید. کارت ملی و دانشجویی هم وقتی میرید بانک با خودتون ببرید.

بجنبید که زود دیر می شود!..

http://www.tibf.net

یا علی مدد


 
 
شهادت مادرم زهرا سلام الله علیها افسانه نیست
نویسنده : عبد الحسین ( سیدالشهداء ) - ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

در حال نزدیک شدن به أیام سوگواری شهادت سرور زنان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هستیم وپیشاپیش این سالروز این مصیبت را به همه دوستان تسلیت میگویم.

یکی از مباحثی که هر ساله این روزها سر از لاک بیرون می آورد، سوالها و شبهه هایی است که مخالفین أهل بیت علیهم السلام مطرح کرده و بعضی ها هم از سر بی اطلاعی باور می کنند و در جامعه به آنها دامن می زنند.

از این رو مطلبی رو که سالها پیش در طی یک مناظره بین شیعه و سنی (این مناظره در یک وبلاگ و به صورت نوشتاری بود) از طرف یکی از شیعیان این مناظره خوانده بودم را برای دوستان قرار می دهم:


 
 
نباید که نگاه به نامحرم کرد
نویسنده : عبد الحسین ( سیدالشهداء ) - ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

باربارا دی آنجلیس یکی از بزرگترین متخصصین روابط انسانی در ایالات متحده است. کتاب او " آنچه زن ها می خواهند مرد ها بدانند " که با عنوان " رازهایی درباره ی زنان " نیز ترجمه شده است ( انتشارات نسل نو اندیش ) ، یکی از بهترین کتابهایی است که هر مرد متأهل یا در شرف تأهل باید بخواند.

قسمتی از کتاب را از فصل 8 با عنوان " کاری نکنید که زن عاقل و سر به راه خود را به یک دیوانه ی زنجیری بدل کنید!کلافه" و از بخش 5 با عنوان " با زن های دیگر لاس بزنید " را با هم می خوانیم : 

( از دوستان به دلیل صراحت بیش از حد متن زیر عذرخواهی میکنم. نمی شد سانسورش کرد. ضمنا به خاطر طولانی بودن مطلب قسمتهایی از آن را برگزیدم و تایپیدم!)


"بارباری عزیز :

نامزدم که سه سال است او را می شناسم این عادت بد را دارد که با زنهای دیگر لاس می زند. این کار او مرا دیوانه ساخته است. او همیشه به زن ها زل می زند... این تنها یکی از صدها نامه ای است که از زن هایی دریافت کرده ام که از این رفتار نامزد / همسرشان شکایت داشته اند... این نوع سهل انگاری در قبال انرژی جنسی هر چند هم که از لحاظ اجتماعی کاملا قابل قبول باشد یکی از مخرب ترین دشمنان در هر رابطه ی نزدیک و صمیمی است و حتی با اعتماد به نفس ترین، قویترین و مستقل ترین زن ها را نیز به لحاظ روحی از هم می پاشد.

تصور کنید که هر زن و مردی یک حساب بانکی دارند که  در آن میزان انرژی جنسی آنها که تشکیل شده است از مقادیری انرژی احساسی و رمانتیک، شهوت، شور و حرارت، عشق، نیاز جنسی و ... ثبت شده است ... هنگامی که عاشق می شوید، به طرزی جدی با کسی درگیر می شوید، نامزد می شوید یا با کسی ازدواج می کنید ... تعهد می دهید که خود را به طرزی انحصاری چه به لحاظ عاطفی و چه به لحاظ جنسی صرفا روی آن شخص سرمایه گذاری کنید. به طوری که هیچ گونه سرمایه گاری جانبی یا پروژه های کوتاه مدت دیگر را جایز نمی دانید! روز به روز ، ماه به ماه و سال به سال نیز موجودی های بیشتری را مرتبا به حساب خود واریز می کنید ( خواهش می کنم نخندید!) این موجودیها از چه چیزهایی تشکیل شده اند؟ صمیمیت، ارتباط، محبت، علاقه و عشق.

مردان عزیز: حال تصور کنید که متأهل هستید و با خوشبختی با همسرتان زندگی می کنید. مهندس معماری هستید و در شرکت بزرگی مشغول به کار هستید. زن زیبایی با شما همکار است که کمی بیش از حد طبیعی با شما خوش رو، اجتماعی و خون گرم است. احساس می کنید کمی به او جذب شده اید. چرا که بالاخره او زنی زیباست و همواره احساس خوبی به شما می دهد، زیرا مدام از شما تعریف می کند و به شما لبخند می زند. لذا شما خود را متقاعد می سازید که هیچ گونه اشکال یا ضرری ندارد با او بیشتر صحبت کنید و... زیرا بالاخره متأهل هستید و او فقط یک دوست است نه هیچ چیز دیگر. 

اما در واقع هر بار با او صحبت می کنید، E-mail می فرستید و با او مراوده می کنید، در واقع مقادیری از موجودی حساب بانکی جنسی مشترک خود و همسرتان را برداشت می کنید و به حساب آن زن واریز می کنید! .... ممکن است که در ابتدا متوجه تأثیرات آن نباشید، اما ... یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و می بینید که جذابیت و ارتباط جنسی چندانی نسبت به همسرتان در خود احساس نمی کنید . شور و حرارت رابطه تان از بین رفته است. این در حالی است که ممکن است ندانید چرا، مگر تا وقتی که دیگر خیلی دیر شده است. 

مردان عزیز: منظور من نیز دقیقا همین است. بیشتر مردها هرگز متوجه این نوع پنهان و نامرئی از تبادل دائمی انرژی های قدرتمند جنسی و عاطفی نیستند که همیشه در پیرامون آنها در جریان است،"

أقول: بالطبع من کاملا با این نوشتار موافقم. این دقیقا همان چیزی است که اسلام به ما مسلمانان می آموزد. نگاه به نامحرم = حرام است. البته نه به صورتی که دیگر افرادی را که با آن ها سر و کار داریم را نشناسیم. اسلام دستورات دیگری نیز دارد که به قول معروف کار را چکش کاری می کند. برای مثال : استحباب تکبر در برابر نامحرم که از ایجاد رابطه ی صمیمی جلوگیری می کند . همچنین نهی اسلام از صحبت با نامحرم مگر در امور ضروری .

من حتی اعتقاد دارم که برای حفظ نشاط و حرارت زندگی مشترک ، هم مردان و زنان ، باید از نگاه به نامحرم به صورت مجازی ( تلویزیون، ماهواره، اینترنت و...) نیز تا حد امکان اجتناب کنند. البته چشم پوشی از بعضی فیلم ها وسریال ها ( مثل مختارنامه ، یوزارسیف یا مثلا اخراجی ها و أمثالهم) امکان پذیرنیست و کلا انسان را از قافله عقب می اندازد افسوس اما من هم گفتم " تا حد امکان " .

در ضمن  از دوستان (هم آقایان و هم خانم ها ) اکیدا درخواست می کنم که این کتاب را مطالعه کنند و در پایان امیدوارم که همگی توفیق اطاعت از خدا را پیدا کرده و  نتیجه ای بگیریم که هر فردی با اجرای احکام اسلام آن را تجربه می کند: ( رضایت خدا، رضایت خود و رضایت مومنان)


 
 
گاه می اندیشم...
نویسنده : مسلم سلیمانی - ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

گاه می اندیشم...

خبر مرگ مرا با تو چه کس میگوید؟

آن زمان که خبر مرگ مرا         

                        از کسی میشنوی روی تو را

کاشکی می دیدم

شانه بالا زدنت را       -بی قید-

و تکان دادن دستت که

                    -مهم نیست زیاد-

و تکان دادن سر را که

                               -عجب!عاقبت مرد؟

-افسوس!

-کاشکی می دیدم!

من به خود می گویم

چه کسی باور کرد؟

جنگل جان مرا

آتش عشق تو خاکستر کرد             

        حمید مصدق